Toprak Çeşitleri

Toprakları ana başlıklar altında çok kısa şöyle özetleyebiliriz.

1-Taşlı topraklar
2-Kumlu topraklar
3-Tınlı topraklar
4-Killi opraklar
5-Marnlı topraklar
6-Humuslu toprakalr
7- Kireçli topraklar

Açıklamalar;
1-Taşlı topraklar:İçeriği % 80 taş ve az miktarda topraktan oluşur.Kolay havalanırlar. fakat su tutma kapasiteleri ve besin ihtivaları azdır.
2-Kumlu topraklar:% 80 kum ihtiva ederler.İşlenmeleri kolaydır.Su tutmadıklarından bol sulama gerektirirler buda toprktaki besinin yıkanıp gitmesine neden olur.besince fakir ve genelliklede asit topraklarıdr.
4-Kili topraklar:İçeriğinin yarıdan fazlasını kil oluşturur.Su tutma kapasiteleri yüksektir. bu nednele geç tava gelirler.tava gelmeden işlenmesi halinde toprak tekstürü zarar görür.Ağır topraklar olup işlenmeleri zordur.Kurak zamanlarda toprak katı bir hal alır.
3-Tınlı topraklar:yarıdan fazlası kum ve % 30-50 arasıda kilden meydana gelirler.tava gelmeleri ve işlenmeleri kolay olduğundan tarım için elverişli topraklardır.
5-Marnlı topraklar.İçinde kum, kil,çakıl ve humus bulunur. Bağcılık bakımından uygun topraklardır.
6-Humuslu topraklar:Siyah enkte bir topraktır. koyu renk olduğu için çabuk ısınıp kolay tava gelirler.su tutma kapasiteleri iyidir.Besin maddelerince zengindirler. Tava gelince kolay işlenirler.
7-Kireçli topraklar:kil,kum humus ve kireç ihtiva ederler.kalın bir kaymak tabakası bağlarlar.suyu geçirmezler.zor işlenen bir toprak çeşididir.

 

TOPRAĞIN İYİLEŞTİRİLMESİ

1-DRENAJ:
Çoğu bitki suyun iyi drene edilmesini fakat hızlı bir şekilde kaybolmamasını ister.
Bu istek daha çok erkenci bitkiler için önemlidir.İdeal su tutulması;minerallerin çevre sinin ince bir su tabakasıyla kaplı olması ve organik minerallerin aralarının havayla dolu olması durumudur.Kılcal kökler mineralleri çevreleyip hem gerekli besinleri absorbe edebilir ve hemde ihtiyaç duydukları havayı tenefüs edebilirler.Drenaj suyun akıp gitmesi için alınan önlemler olmakla birlikte üst toprağa ilave edilecek olan organik katkı maddesiveya alçıtşı yada kireçtaşı gibi maddeler kilin ,kum gibi küçük topaklar halinde birarada tutulmasına sebebolarak toprağın denaj özelliğini geliştirecektir.Drenaj ,iklim şartlarına göre toprak işlenerek ve havalandırılarakta geliştirilebilir.Kuru havada toprak işlendiğinde hem killi toprak alete yapışmayacak yada yapışmalar olmayacak ve hemde toprak parçalara kolayca ayrılacak buda toprağın kolay drene olmasını sağlayacaktır.Toprağa kum yada çakıl karıştırılarakta toprağın drenajı geliştirilebilir çok miktarda kum yada çakıl gerekecektir.Bu pahalıbir yöntem olduğundan ancak küçük alanlar için düşünülebilir.

2-HAVALANDIRMA:
Havalandırma birçok nedenden dolayı önemlidir.Bu hem toprak drenajını iyileştirir ve hemde bitki köklerinin ve diğer toprakaltı organizmaların nefes almasını sağlar.Havalandırma drenaj için kullanılan yöntemlerin çoğu ile sağlanabilir.


3-İŞLENEBİLİRLİK:
Buağır killi toprağın kolay çalışılabilir hale getirilmesi demektir.Bu yine drenaj için kullanılan yöntemlerle geliştirilebilir.Bunun yanında toprağın ihtiyaç duyduğu uygun organik katkı maddelerinin ilaveside gerekmektedir.

4-RENK:
Toprak rengi üzerinde nekadar uzun süredir tarım yapıldığına bağlı olarak değişim gösterebilir.Asıl rengi, orijini olan ana kayaya göre değişmekle birlikte içindeki organik madde miktarıda bunu etkiler.Koyu renkli toprakların nesiller boyunca işlenmekte olduğu söylenebilir.Koyu renkli topraklar ısıyı daha çabuk absorbe edecekler ve daha yavaş soğuyacaklardır.Yani İlkbaharda toprak daha erken ısınacaktır.Bu durumda toprağın iyileştirilmesi demek renginin koyulaştırılması anlamına gelmektedir.Toprağın rengini koyulaştırmak için havalandırılmış kurum kullanılmaktaydı fakat günümüzde daha çok organik karışımlar tercih edilmektedir.

5-SU TUTMA
Bu kumlu topraklarda bir problem olarak karşımıza çıkar.Toprağın su tutma kapasitesini artırmak için mümkün olduğu kadar çok organik katkı maddesi katılmalıdır.Böylece toprağın su tutma kapasitesi artacak bitki kökleri kuru havadada suyu alabilecektir.

Son Güncelleme (Salı, 29 Haziran 2010 14:00)

 
ATATÜRK DİYOR'Kİ
Uçurum kenarında yıkık bir ülke, türlü düşmanlarla kanlı boğuşmalar. Yıllarca süren savaş. Ondan sonra, içerde ve dışarda saygı ile tanınan yeni vatan, yeni sosyete, yeni devlet ve bunları başarmak için aralıksız inkılaplar... İşte Türk inkılabının kısa bir deyimi.
ANKET
En Fazla Ekilen Buğday Cinsi Hangisi?
 
TEKİRDAĞ
TEKIRDAG
İSTATİSTİKLER
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün6
mod_vvisit_counterDün0
mod_vvisit_counterBu Hafta6
mod_vvisit_counterGeçen Hafta0
mod_vvisit_counterBu Ay6
mod_vvisit_counterGeçen Ay0
mod_vvisit_counterToplam51664

Toplam: guests online
İp: 54.198.139.112
 , 
Bugün: 08 Ara. 2021